Storczyki to wyjątkowo piękne kwiaty, które mogą stanowić cudowną ozdobę naszego mieszkania czy domu. Żeby jednak przez długi czas zachowały swój urok, należy o nie odpowiednio dbać i pielęgnować. Mówi się, że  to proces dość trudny i amatorzy storczyków pierwsze kwiaty mogą zmarnować. Warto dlatego sięgać po poradniki czy korzystać z internetu, który oferuje porady jak profesjonalnie dbać o te kwiaty by na długo z nami pozostały, zdrowe. Podczas pielęgnacji storczyków najważniejsze są trzy czynniki wpływające na ich wygląd i trwałość. Światło, woda oraz przycinanie i przesadzanie.

Storczyki wymagają dużo światła słonecznego, ale musi być ono rozproszone. Doniczkę z tymi kwiatami, najlepiej ustawiać na parapecie przy wschodnim oknie, aby zapewnić optymalne warunki świetlne. Postawione w innym miejscu, muszą mieć zapewnioną należytą dawkę cienia. Podczas ciepłej pory roku, można je wystawić na balkon czy też teras, jednak unikając zbyt silnych promieni słonecznych, które mogą zaszkodzić naszej roślince. Grozi to niebezpiecznym poparzeniem. Podczas zimy, niezbędne jest światło uzupełniające. Dni są krótsze a światło zbyt słabe, aby było wystarczające do prawidłowego rozwoju storczyka. Lampka doświetlająca powinna emitować światło, które będzie podobne do naturalnego światła słonecznego. Można użyć jarzeniówki. Nie wolno zapominać o tym, aby doświetlanie również nie trwało zbyt długo, bo to także może zaszkodzić kwiatom.

Storczyków nie można przelewać. Podlewanie odbywa się dopiero wtedy, gdy cała ziemia jest już sucha. Zwykle podlewa się z częstotliwością jednego lub dwóch razów na tydzień w zależności od potrzeb. Czy nasz storczyk potrzebuje dodatkowego nawilżenia, można sprawdzić oceniając ciężar doniczki. Ta z suchą ziemią będzie znacznie lżejsza niż ta z glebą jeszcze wilgotną. Zbyt obfite podlewanie może się skończyć przegniciem korzeni. Storczyki należy podlewać rano, aby gleba miała czas do przeschnięcia.