kwiatowa_warszawa

Zastanawiasz się nad uruchomieniem własnej kwiaciarni? Chodzi Ci ten pomysł od dłuższego czasu po głowie? Na pewno powinieneś na wstępie rozważyć wszystkie za i przeciw. Po prostu zrób listę wszystkich rzeczy, które przemawiają za otwarciem kwiaciarni, jak i listę rzeczy i problemów, które Cię przed tym krokiem powstrzymują.

Z pewnością przed uruchomieniem jakiegokolwiek biznesu niezbędne jest napisanie biznesplanu. Tylko to pozwoli Ci na orientacyjne obliczenie opłacalności Twojego przedsięwzięcia. Jeżeli nie potrafisz napisać biznesplanu sam, nie martw się – w internecie znajdziesz dużo stron o tej tematyce i przykładowych biznesplanów. Zawsze możesz również zwrócić się do profesjonalistów.

Z pewnością należy wziąć pod uwagę lokalizację kwiaciarni. Jest to priorytet. Jeżeli działamy w dużym mieście – należy być ostrożnym, gdyż koszty działalności (czynsz, płace) mogą być zdecydowanie wyższe niż w przypadku mniejszych miejscowości. Ryzyko zatem z pewnością też jest większe.

Gdy mamy już lokal, który odpowiednio wyposażymy – najlepiej w pomieszczenie, które będzie pełnić funkcję chłodni, to należy pomyśleć nad oryginalnym wykończeniem wnętrza, które sprawi, że klienci będą czuli się dobrze w naszej kwiaciarni. Osoby, które zajmują się kwiatami zazwyczaj mają również smykałkę do urządzenia wnętrza, ale niestety nie jest to regułą. Jeśli nie czujemy się na siłach, poprośmy specjalistę w tym zakresie lub kogoś znajomego, by ocenił efekty naszej pracy.

Jeżeli nie będzie to działalność jednoosobowa, to niezbędne będzie znalezienie pracownika / pracowników. Etap ten może okazać się najtrudniejszy z prostego powodu – osoby znające się na florystyce i dobrze wykonujące ten zawód zatrudnienie już znalazły, z kolei osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z florystyką mogą nie podołać. Musimy w tym momencie rozważyć wszystkie za i przeciw. Zatrudnienie pracownika wiąże się z dużymi kosztami, zatem jest to ważna decyzja.